Baza Danych Odpadowych

Baza Danych Odpadowych

Przedstawiamy Państwu informacje dotyczące nowych przepisów związanych z gospodarką odpadami.

Nowe obowiązki mogą (ale nie muszą) dotyczyć Państwa organizacji. Decyzję, czy firma ma obowiązek zarejestrować się w opisanym niżej rejestrze, należy podjąć we własnym zakresie.

Kogo NIE dotyczą nowe przepisy

Na stronie: https://bdo.mos.gov.pl/news/nie-wszyscy-przedsiebiorcy-musza-dokonac-wpisu-do-rejestru-bdo/ znajduje się oficjalna informacja kogo nowe przepisy nie dotyczą. Jeżeli profil działalności Państwa firmy powoduje wytwarzanie jedynie odpadów komunalnych to rejestracji się nie dokonuje.

1. Co to jest rejestr BDO

Do 31 grudnia 2019 r. wszystkie podmioty gospodarcze, które wprowadzają produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujące odpadami muszą dokonać wpisu do rejestru BDO.

Rejestr jest dostępny pod adresem: https://bdo.mos.gov.pl

Na wskazanej stronie można też sprawdzić (odpowiadając na kila pytań), czy Państwa firma musi się zarejestrować.

UWAGA

Rejestracji do BDO należy dokonać do końca 2019 roku. Za brak wpisu grożą wysokie kary.

2. Obowiązkiem wpisu do BDO objęte są podmioty które: 
– wytwarzają odpady i prowadzą ewidencje odpadów
– wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach, pojazdy, oleje, smary, baterie bądź akumulatory, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny
– producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań

Powyższe oznacza, że obowiązek ten może dotyczyć również jednoosobowych działalności, które wykonują któreś z powyższych czynności np. sklepy, salony fryzjerskie czy kosmetyczne, firmy budowlane, gabinety stomatologiczne, medyczne, zakłady mechaniki pojazdów samochodowych, fotograficzne czy drukarskie.

Więcej informacji na stronie BDO.

Treść rozporządzenia do pobrania: TUTAJ